U okviru programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ od dana 14. veljače do dana 16. veljače 2018. godine se, u organizaciji Ženske sobe, u Termama Jezerčica, Donja Stubica održala trodnevna osnovna edukacija za organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pomoći i podrške žrtvama kaznenih djela.

Na edukaciji je sudjelovalo ukupno 63 osobe, predstavnika/ca svih 10 organizacija s kojima se program provodi u partnerstvu: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.

Edukaciju su facilitirale članice Ženske sobe, dr.sc. Maja Mamula i Anamaria Drožđan Kranjčec, dipl.iur..Prvi dan edukacije započeo je predstavljanjem edukacije, trenera/ica i sudionika/ca. Anamaria Drožđan Kranjčec, dipl.iur. održala je predavanje „Definiranje osnovnih pojmova: žrtva/svjedok/oštećenik“ te je predstavila postojeće oblike pomoći i podrške žrtvama i svjedocima u Republici Hrvatskoj od strane državnih institucija i organizacija civilnog društva. Zatim je voditeljica Službe za podršku i svjedocima Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske održala predavanje o radu službe te o Nacionalnoj strategiji razvoja sustava podrške žrtvama i svjedocima u RH. Ana Ergović Kuzmanović, voditeljica Ureda za podršku žrtvama i svjedocima na zagrebačkom Županijskom sudu u Zagrebu održala je predavanja o Odjelima za podršku žrtvama i svjedocima pri Županijskim sudovima te je kroz praktične primjere iz prakse omogućila sudionicima/ama aktivno sudjelovanje i bolje razumijevanje problematike. Dr.sc. Lana Peto Kujundžić, predsjednica odjela za mladež, Županijskog suda u Zagrebu sudionicima/ama je predstavila Kazneni zakon, Zakon o kaznenom postupku te druge zakonske regulative vezane uz područje žrtava i svjedoka. Također, sudionicima/ama je približila perspektivu sudaca u odnosu na očekivanja koja imaju od strane žrtve, svjedoka i osoba koje sudjeluju u postupku.

Drugi dan edukacije započeo je predavanjem Branke Žigante Živković, sutkinje Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske koja je govorila o Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji  te svojoj ulozi u prekršajnim postupcima. Odvjetnica Sanja Bezbradica je kroz svoje predavanje upoznala sudionike/ce sa cijelim procesom od prijave do pravomoćne presude u prekršajnim i kaznenim postupcima. Ana Ergović Kuzmanović je zatim održala predavanje „Emocionalna podrška žrtvama/svjedocima prije, tijekom i nakon prekršajnog postupka“ te je kroz vježbe i praktične primjere omogućila sudionicima/ama razumijevanje navedenog. Zadnje predavanje „Utjecaj traume na žrtve“ održao je Goran Arbanas, psihijatar i psihoterapeut na Klinici za psihijatriju Vrapče.

Treći dan edukacije započeo je predavanjem Ane Ergović Kuzmanović koja ima dugogodišnje iskustvo rada na ovom području. Kroz svoja predavanja sudionike/ice upoznala je s pružanjem općih procesnih informacija  u kaznenom i prekršajnom postupku te načinom na koji dobiti sve relevantne informacije od strane predstavnika/ca državnih institucija. Milena Čalić Jelić, pravnica Centra za suočavanje s prošlošću Documenta održala je predavanje o suradnji između nadležnih tijela i organizacija civilnog društva. Edukacija je završila prezentacijom Antonije Hojt Ilić, Voditeljice edukacijskih programa u Ženskoj sobi koja je sudionicima/ama održala predavanje o koordiniranju i upravljanju radom volontera/ki koji su neizostavan dio ovog programa.

Održana edukacija omogućila je multidisciplinarni pristup razumijevanja rada sa žrtvama i svjedocima, a svim sudionicima/ama omogućeno je aktivno sudjelovanje kroz vježbe, dijeljenje primjera iz prakse, rasprave i postavljanje pitanja. Svim sudionicima/ama podijeljen je upitnik informiranosti prije i nakon održane edukacije te je kod istih utvrđen porast znanja zbog održane edukacije. Kod sudionika/ca koji su prije edukacije imali iskustvo rada na ovom području utvrđen je porast znanja od 24%, dok je kod onih koji se prije nisu susretali s radom na ovom području utvrđen porast znanja za 34%.  Time je ostvaren cilj ove edukacije – podizanje razine znanja, vještina i kompetencija predstavnica/ka organizacija civilnog društva koji će pružati pomoć i podršku žrtvama i svjedocima kroz pružanje osnovnih informacija i emocionalne potpore, psihosocijalne i savjetodavne pomoći, pratnjom na sud i druge relevantne institucije te kroz druge oblike usluga u 13 županija u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima odnosno u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, Brodsko – posavskoj, Dubrovačko – neretvanskoj, Istarskoj, Karlovačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Ličko-senjskoj, Požeško-slavonskoj, Šibensko-kninskoj,  Virovitičko-podravskoj, Varaždinskoj i  Međimurskoj županiji.

Trodnevna edukacija dio je programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“  kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske. Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa, a partnerske organizacije na projektu su:  Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.

Comments are closed.