Seksualno nasilje je jedan od najtežih zločina, koji se sustavno najrjeđe prijavljuje. Jedan od osnovnih razloga neprijavljivanja vezan je, osim uz strah od počinitelja, uz osjećaj srama i straha da žrtvi nitko neće povjerovati i da će biti sama optužena za preživljeno. Ovaj slučaj samo potvrđuje strahove žrtava.
Ovim putem pozivamo nadležne institucije i medije da posebno pažljivo postupaju u ovom slučaju. Iznimno je važno u ovakvim slučajevima stati uz žrtvu, podržati je, ne propitivati i ne tražiti njenu odgovornost za preživljeno višestruko nasilje, koje je uključivalo grupno silovanje, prijetnje, fizičko premlaćivanje i ucjene.
Osnovni korak je poštovanje prava žrtava i to u ovom slučaju prema dvije osnove: prava djeteta kao žrtve kaznenog djela i prava žrtava kaznenog djela protiv spolne slobode, koja su propisana Zakonom o kaznenom postupku. Žrtva ima sljedeća prava: prije ispitivanja razgovarati sa savjetnikom, na teret proračunskih sredstava, opunomoćenika na teret proračunskih sredstava, tajnost osobnih podataka, isključenje javnosti, ponašanje od strane svih nadležnih institucija koje je posebno obzirno s obzirom na dob, da ju u policiji i državnom odvjetništvu ispituje osoba istog spola te da ju, ako je to moguće, u slučaju ponovnog ispitivanja ispituje ta ista osoba, zahtijevati da bude ispitana putem audio-video uređaja.
Vrlo neugodno smo iznenađene informacijom da počinitelji nisu zadržani u istražnom zatvoru, s obzirom na činjenicu da su već prijetili, ucjenjivali i fizički zlostavljali žrtvu kako bi ju odvratili od prijave preživljenog seksualnog nasilja, kao i činjenicu da je žrtva malodobna. Također, s obzirom da su žrtva i počinitelji iz istog mjesta, teško je vjerovati da žrtva neće biti izložena sustavnim pritiscima svakodnevno.
Nužno je korektno postupanje od strane nadležnih institucija, u skladu sa svim zakonskim mogućnostima i ovlastima vezanim uz zaštitu prava žrtava. Ključna je pomoći i podrške od strane specijaliziranih organizacija i institucija. Ovim putem pozivamo djevojku i/ili njenu obitelj da se obrate Ženskoj sobi, u okviru koje djeluje Centar za žrtve seksualnog nasilja, gdje može dobiti besplatnu i stručnu pomoć i podršku (pravno i psihološko savjetovanje, priprema za sudski postupak, psihoterapija za proradu traumatskog iskustva, rad s bliskim osobama i obitelji žrtve). Također, iznimno je važno da šira zajednica u kojoj se nalazi žrtva stane uz nju i osudi počinjeno nasilje. Sve su to ključni elementi za sprječavanje daljnje i/ili sekundarne viktimizacije žrtve koja je već preživjela čitav niz iznimno traumatizirajućih i teških kaznenih djela.
Ovakvi slučajevi nam pokazuju koliko je ključna prevencija od najranije dobi, koja bi pružila svima informacije o problemu seksualnog nasilja, njegovom sprječavanju, mehanizmima podrške i pomoći, kao i predrasudama koje ga okružuju i onemogućavaju žrtvu da izađe iz kruga nasilja i dođe do pravde.
Stoga pozivamo institucije da ovom slučaju pristupe izuzetno pažljivo i uzimajući u obzir dob i stanje žrtve, kao i traumatizirajuće okolnosti kojima je bila izložena dulje vremensko razdoblje. S obzirom da opravak žrtve uvelike ovisi o socijalnoj podršci, šira zajednica jasno treba osuditi seksualno nasilje i ni u kojemu slučaju prebacivati krivnju sa počinitelja na žrtvu. Medije s druge strane pozivamo da krajnje senzibilizirano, objektivno i obzirno izvještavaju o ovom slučaju, ne samo sad u trenutku prijave, nego i kroz postupak, jer svojim utjecajem na javnost omogućuju da ovaj slučaj bude sankcioniran pravovremeno i na odgovarajući način.